Ginekologė A.Buliauskienė: moterys nesikreipia į ginekologą dėl vienos priežasties

Šeimos gydytojai, žiniasklaida, žurnalai ir kiti informacijos kanalai moterims nuolat kartoja seną tiesą – dėl lytinės sveikatos priežiūros būtina konsultuotis su specialistais. Tačiau iškilus klausimams, ne vienai pirmu konsultantu tampa „Google“, nes pas ginekologą eiti bijoma. O ką jau kalbėti apie kasmetinius patikrinimus, kurie dažnai apibūdinami kaip itin nemaloni patirtis.

Tavo klinika ginekologė Aušra Buliauskienė pabrėžia, kad tokį moterų nusistatymą nulemia vienas sunkiai suvaldomas jausmas.

„Dažniausiai moterys nesikreipia į ginekologą dėl jaučiamos gėdos. Lytinė sveikata – labai intymi sritis. Merginos, moterys, jaučiasi nejaukiai, nesmagiai ginekologinės apžiūros metu. Todėl dirbant šioje srityje yra būtinas diskretiškumas. Negalima smerkti. Tačiau noriu nuraminti moteris, kad tokie jausmai yra normalūs ir suprantami, apie savo nuogąstavimus ir baimes reiktų pasakyti ir gydytojui, kuris nuramins, paaiškins ginekologinės apžiūros eigą, koks bus tyrimas ir kodėl jis reikalingas“, - apie moterų padrąsinimą pasakoja ginekologė.

Gydytojos teigimu, moterys turėtų įsidrąsinti tikrintis kartą per metus. Tai investicija į sveikatą ir garantas, jog bus užkirstas kelias nemalonioms ir pavojingoms ligoms.

„Pradėjus lytinį gyvenimą rekomenduoju visoms moterims pasitikrinti 1 kartą per metus, kad būtų galima ankstyva ligų prevencija ir diagnostika. Daug ginekologinių ligų tik prasidėjusios neturi jokių simptomų ir yra nejaučiamos. Kiekviena sąmoninga moteris turi rūpintis savo sveikata lygiai taip pat kaip rūpinasi savo kūno linijomis ar finansais“, - pabrėžia gydytoja.

Apibendrindama savo patirtį, A.Buliauskienė nurodo, kad nepriklausomai nuo amžiaus, išsilavinimo ir socialinio statuso, vis dar gyvuoja nemažai ginekologinės srities mitų. Vienas pagrindinių ir labiausiai paplitusių – kontraceptinių priemonių žala ir veikimas.

„Nors informacijos apie kontraceptines priemones gausu, neturint specialių žinių sunku atsirinkti, kur yra tiesa. Vis dar manoma, kad sudėtinės kontraceptinės tabletės sukelia nevaisingumą, kad nuo jų priaugama svorio, kad reikia daryti pertraukas vartojant hormoninius preparatus, nes kitaip „bus negerai“. Dažnai pamirštama ar nežinoma, kad sudėtinės kontraceptinės tabletės neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų“, - mitus vardija ginekologė ir dar kartą kartoja, jog konsultavimasis su gydytoju dėl lytinės sveikatos yra tiesiog būtinas.